Нормативна уредба на Република България, касаеща денталната практика:

Нормативна уредба на Български Зъболекарски Съюз и РК на БЗС – Ямбол

>>>Създаване на амбулатория за дентална практика.

Всеки дентален лекар, който желае да извършва първична или специализирана дентална помощ, може да създаде амбулатория тип „индивидуална практика за първична помощ по дентална медицина” или амбулатория тип „индивидуална практика за първична специализирана помощ по дентална медицина”.

Амбулаториите се разделят в зависимост от броя на упражняващите лица в практиката на:
Амбулатория за индивидуална практика / самостоятелно / и Амбулатории за групова практика / две или повече лица /.

Амбулаторията за индивидуална практика за първична помощ по дентална медицина се създава чрез регистрационен административен режим, което се извършва в съответната РЗИ / за гр. Пловдив ул.”Перущица” № 1 /, на чиято територия се намира лечебното заведение след подаване на заявление и документи по чл. 40, ал. 1 от Закона за лечебните заведения.

Чл. 40. (1) Регистрацията се извършва в съответния регионален център по здравеопазване, на чиято територия се намира лечебното заведение, въз основа на заявление, към което се прилагат:

1.от 20.07.2007 г. актуално удостоверение за търговска регистрация. (а за дружествата, регистрирани в държава членка на Европейския съюз, или в държава, страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство документ за актуална регистрация по националното законодателство, издаден от компетентен орган на съответната държава)
Допълнение...

Форма, под която може да се упражнява дейността
За да е законно упражняването на дейността Ви, трябва да изберете форма, под която да го правите. Най-разпространените възможности са:

Важно!Тъй като регистрациите изискват по-задълбочени познания, е препоръчително да се обърнете към квалифицирано лице (адвокат, счетоводител), което може да Ви окаже съдействие при попълване и окомплектоване на документите.

Важно!Ако сте избрали да упражнявате дейността си като самоосигуряващо се лице, документите от т. 1 до т. 4 не са необходими.

2.учредителният акт на дружеството, съответно на кооперацията, и правилникът за устройството, дейността и вътрешния ред на лечебното заведение; ( ако сте регистрирани по …..)

3.имената на лицата съдружници или акционери в дружеството или членове на кооперацията, учредяващи групова практика; ( ако сте регистрирани по …..)

4.дипломата за съответното висше образование на лицата, които ще управляват, съответно ще работят в лечебното заведение;

5.документът за призната специалност на лицата, които ще ръководят, съответно ще работят в лечебното заведение;

6.удостоверението за вписване в регистъра на районната колегия на Българския лекарски съюз или Българския зъболекарски съюз за лекарите и лекарите по дентална медицина, които ще ръководят, съответно ще работят в заведението;
Допълнение...

Регистрация в съсловната организация на лекарите по дентална медицина (РК на БЗС – Ямбол, ул.”Паисий” № 3).

Важно!Членството в БЗС не е еднократен акт. След приемането си имате редица права и задължения, произтичащи от ЗСОЛЛДМ, Устава на БЗС и Кодекса по професионална етика на БЗС, които трябва да спазвате. Неспазването им може да доведе до изключването Ви от съсловната организация, което пък автоматично води до това, че нямате право да упражнявате дейността си.

7.свидетелството за съдимост на лицата, представляващи лечебното заведение;

8.разрешението за ползване на помещенията за лечебно заведение;
Допълнение...

При учредяване на амбулаторията, денталния лекар следва да представи разрешително за ползване на помещението относно хигиенната годност от съответния компетентен орган описано в чл. 38, ал. 3 от ЗУТ.

Има две възможности:

Това изискване е както за откриване на собствен кабинет, така и при наемане на кабинет под наем.

Важно!Ако наемете кабинет под наем, е необходимо да поискате това разрешително за ползване. В противен случай, ще Ви се наложи Вие да променяте статута.

Важно!При наемане на кабинет под наем, Ви е необходимо и нотариално заверен договор за наем, който представяте със заявлението.


9. хигиенното заключение за обекта от органите на РЗИ
Допълнение...

Всеки дентален лекар получава хигиенно заключение за кабинета, в който ще работи след подаване на заявление в отдел „Епидемиология” към РЗИ.

За да откриете втора практика в друг район, се повтаря същата процедура в съответната териториална РЗИ.

10.разрешението от компетентния държавен орган, когато в лечебното заведение ще се използва медицинско оборудване с източник на йонизиращо лъчение;

>>>Обявяване на началото на дейността в НАП

След като сте избрали формата, под която ще упражнявате дейността си и сте регистрирали практиката си в РЗИ, трябва да обявите началото на дейността си в НАП.

Дейността на денталния лекар включва, освен всичко останало и получаване на приходи. Това предполага:

Важно!Важно е да се знае, че ако получавате плащания в брой, е задължително да издавате касови бележки , т.е. трябва да се снабдите с касов апарат.

Важно!С оглед изрядност при водене на счетоводство и избягване на проблеми в тази връзка, е препоръчително да ангажирате счетоводител.

>>>Договор с РЗОК

Дентален лекар, открил АИПППДМ може да сключи договор с РЗОК.

Необходимите документи можете да откриете на сайта на РЗОК или на РК на БЗС – Ямбол.

Важно!Ако работите по трудов договор към вече съществуваща АИПППДМ или АГПППДМ, не може да имате личен договор към РЗОК, а работите към този на работодателя.

>>>Полезни връзки

РК на БЗС Ямбол bzs.free.bg/
Български зъболекарски съюз bzs.bg/
Министерство на здравеопазването www.mh.government.bg/
Министерство на образованието www.minedu.government.bg/opencms/opencms/
Национален осигурителен институт www.nssi.bg/
Регистър Булстат bulstat.registryagency.bg
Търговски регистър brra.bg
Регионална здравна инспекция Ямбол http://www.aip-bg.org/surveys/db/2013ii/view.php?InstitutionID=106861001950
НЗОК www.nhif.bg/
РЗОК http://www.nhif.bg/web/guest/113
Български Лекарски Съюз www.blsbg.com
Съюз на зъботехниците в България www.szb-bg.org/
Български Фармацевтичен Съюз www.bphu.bg